"BİR HAYALİN ULAŞILABİLİR HALİ, CARBO YACHT"

Carbo Yacht

CARBO YACHT olarak 40 yılı aşkın süredir alüminyum sektöründeki tecrübemiz ile Hedefimiz denizde yaşamı tutku haline getiren, keyif ve huzuru konfor ile aynı anda yaşamak isteyen sizlere bu imkanı sağlayarak hayallerinizi gerçeğe dönüştürmektir.

Projelerimizin tamamında kullanılan alüminyum materyali teknelerimizde güç, güvenlik ve uzun ömürlülük sağlamaktadır.

NEDEN ALÜMİNYUM?

DAHA AZ YAKIT TÜKETİMİ, DAHA FAZLA HIZ : Alüminyum tekne lehine temel farklılıkların biri, aynı güç koşullarında bir fiber tekneye kıyasla, yakıt tasarrufu (teknenin boyutlarına göre artarak) minimum %20’ dir. Bu diğer özelliklerinin yanı sıra alüminyum metalinin hafif olmasından kaynaklıdır. Teknenin boyutu ne kadar büyük olursa tasarruf o kadar büyük olur. Bu hafiflik aynı zamanda daha yüksek hız anlamına da gelir.

DAHA FAZLA DİRENÇ VE GÜVENLİK : Alüminyumun elyaftan daha dayanıklı olduğu açıktır. Bu daha az arıza (ozmoz sorunu ve çatlama) ve dolayısıyla daha düşük işletme maliyetleriyle sonuçlanır. Elyaf malzemeli bir tekne kaya veya demirle çarpışmada toplam kayıp alüminyuma göre çok daha fazla olacağı gibi, onarım bedeli de belirsiz ve uzun süreli olmaktadır. Fiber teknelerde zaman içinde gözle görülmeyen kılcal çatlaklar oluşarak suyu emmesine neden olur, bu da çökmeler ile kopmalara neden olur. Alüminyum ise yüksek esnekliği sayesinde çok daha az kırılan ve çatlama sorunu olmayan metallerden biridir.

DAHA AZ AMORTİSMAN – BAKIM MALİYETİ : Alüminyum güneş ışığına maruz kaldığında, bozulma ve deformasyona uğramaz. Ozmoz etkisine dayanıklı olduğu için, tekne uzun süre hareketsiz kaldığında deniz yosunlarının kabuklanmasına çok daha fazla dayanır. Römork taşımacılığı alüminyumu değil elyafı kırar. Bu yıllar sonra bile alüminyum teknelerin başlangıç koşullarını koruduğu ve fiber teknelere göre daha yeni kaldığı anlamını taşır. Alüminyum metalinin değerli maden olduğu ve fiyatının sürekli arttığı gerçeği göz önünde tutulduğunda, ikinci el değerinin yüksek olması anlamını taşımaktadır.

DÜŞÜK ONARIM MALİYETİ : Alüminyum tekne onarımı, arabaların plakalarına benzer şekilde çok basittir. Gövdeye gelen bir darbe hızlı bir şekilde tamir edilebilir, levha veya profil kesilerek yeni bir kaynak ile tam kask gücü garantisi ile orijinal durumuna döndürülebilir. Fiber gövdelerde alınan bir darbe kırılma ve çatlama olarak bilinen karmaşık fenomeni üretir ve orijinal direnci toplamda sağlamayarak çok fazla pahalı onarımları ve zaman kaybını zorlar.